Emigracja a brak specjalistów w Polsce

Zatrudnienie szczególnie w krajach zachodnioeuropejskich często jest o wiele bardziej korzystne niż praca w Polsce. Dlatego też popularnością cieszy się praca za granicą. Wiele biur pośrednictwa pracy umożliwia uczestniczenie w zorganizowanych wyjazdach na przykład do Niemiec czy Holandii. Dzięki temu ryzyko podjęcia stanowiska w pewnej, sprawdzonej firmie jest więcej i ci, którzy nie posiadają znajomych, którzy już wcześniej zdecydowali się na pracę za granicą często korzystają z tego typu biur.

Praca za granicą pozwala uzyskać nawet kilkukrotne dochody miesięczne w porównaniu do stawek za takie same czynności w Polsce. Co więcej, na przykład w

praca na magazynie

Źródło: pixabay

Niemczech wiele osób szuka do pracy właśnie Polaków ceniąc sobie ich solidność i uczciwość.

W ostatnich latach możemy zaobserwować wielką falę emigracji zarobkowej. Ogromne rzesze Polaków postanowiły wyjechać z kraju, w którym nie było ani korzystnych ofert zatrudnienia, ani warunków do rozwoju rodziny. Kolejne rządy planowały podjąć kroki, aby osoby, które wyjechały powróciły do Polski, ale jak do tej pory nieskutecznie. Praca za granicą, oprócz oczywistych lepszych zarobków pozwala również na uzyskanie korzystniejszych warunków mieszkaniowych czy na przykład dodatków wychowawczych, które dla młodych małżeństw są istotną pomocą.

Bardzo często zdarza się tak, że młodzi, wysoko wykwalifikowani pracownicy wyjeżdżają do pracy za granicę od razu po ukończeniu studiów. Wielu z nich zarzeka się, że na pewno za kilka lat wróci do kraju, gdy tylko zarobi odpowiednio dużo.

Często jednak zagraniczny wyjazd zarobkowy przedłuża się, a istnieje spora rzesza osób, które postanowiły w ogóle nie wracać do Polski. Doprowadziło to do sytuacji, że w naszym kraju brakuje specjalistów, którzy przecież zostali wykształceni za publiczne pieniądze. Stąd pojawiają się pomysły, aby osoby, które planują wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia, musiały przez określony czas „spłacić” częściowo koszty swojej edukacji poprzez pracę w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza lekarzy, którzy bardzo często wyjeżdżają od razu po zakończeniu specjalizacji.
Jednakże zainteresowanie pracą za granicą wcale nie maleje. Na rynku można znaleźć bardzo dużo ofert.