W naszym kraju jest znaczna ilość międzynarodowych korporacji, które mają angielskie nazwy stanowisk – dobrze je poznać i rozróżniać

Jeżeli aplikujemy do dużej spółki IT, to na pewno w którymś momencie będziemy musieli się zmierzyć z rozwinięciem skrótu CIO. Powinniśmy wiedzieć, kim jest osoba na takim stanowisku.

autokar

Autor: Jonathan Riley
Źródło: http://www.flickr.com

CIO to skrót z angielskiego Chief information officer, zatem w języku polskim – Dyrektor działu informatyki. Zatem czym się zajmuje chief information officer? Zazwyczaj jest to osoba, która posiada już imponujące doświadczenie w swym fachu. Ogromna wiedza daje jej możliwość efektownie zarządzać teamem. Jednak, na tak wysokim stanowisku istotna jest już nie tylko wiedza branżowa, ale także umiejętność zarządzania zespołem. Zatem, jak każdy mógł już się zorientować, nie jest to prosta praca. W dużych korporacjach CIO kieruje dużą liczbą ludzi, rozdziela zadania, ale również wytycza następne cele. Musi również rozmawiać z zarządem firmy. Do uprzedniej listy różnych umiejętności dodają się także zdolności w prowadzeniu pertraktacji i siła perswazji. Informatyka wydaje się być już na tyle wiodącą w świecie dziedziną, że trudno obecnie wyobrazić sobie naszą rzeczywistość bez niej. Z tego powodu będziemy na rynku mieć coraz liczniejszą grupę informatyków. Ktoś powinien umieć nimi zarządzać i posiadać imponującą wiedzę z tej dziedziny.

Osoba, która połączy obie trudne umiejętności, będzie fantastycznym kandydatem na fachowego dyrektora działu IT. Jednakże, na to niezbędny jest czas oraz znaczne zgłębienie swej specjalizacji.