Załoga to najważniejsze dobro zakładu dziś

Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, że podwładni mają przybywać do pracy, angażować się zupełnie w wykonywanie własnych zadań, gdyż w końcu za to otrzymują wynagrodzenie, a następnie zakład ma radować się jak najwspanialszą opinią za jakość wykonywanych usług. Na szczęście coraz więcej prezesów zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejszym dobrem jaki posiada firma, nie jest produkowany produkt, lecz ludzie, którzy go wykonują.

Taki system może wiele zdziałać

szkolenie firmowe w sali konferencyjnej

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym przedsiębiorstwie bardzo istotni są ludzie, jeżeli będą zadowoleni ze swojej pracy, ze własnego wynagrodzenia, to jest znaczniejsza szansa na to, że będą pragnęli się za to wszystko odwdzięczyć, a co się z tym wiąże, iż ze znacznie znaczniejszym zaangażowaniem oraz oddaniem będą podchodzili do wypełniania swojej praca. Co także w tym wszystkim jest istotne, to bez wątpienia fakt, że taki system zarządzania zasobami ludzkimi zezwala nam na bieżąco pilnować ich pracę, sprawdzać czy ta ich motywacja nie maleje, czy nadal tak samo dobrze przykładają się do wykonywania swoich zobowiązań. Dzięki tworzeniu takiego bilansu, mamy szansę decydować czy posłać kogoś na szkolenie, czy podnieść komuś wypłatę, tak by widział, iż doceniamy jego wysiłki i iż pragniemy go w ten sposób za nie nagrodzić.

Musi to być prowadzone rozważnie

Ocena pracownika

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba powiedzieć, iż zarządzanie kapitałem ludzkim wymaga właściwego wyczucia, dlatego właśnie wpierw samodzielnie powinniśmy udać się na odpowiednie kursy oraz korzystać z odpowiednich systemów. Musimy zaznaczyć, kiedy trzeba pokazać, że zauważamy te wysiłki, a jeżeli należy stwierdzić, że pracownik po prostu dobrze wypełnia swoją pracę. Z motywacją należy stać się niesamowicie ostrożnym, bo jej brak może sprawić niezadowolenie, ale jej nadmiar może spowodować poczucie, że podwładny posiada już tak dobrą pozycję w zakładzie, iż więcej nie musi się trudzić. To wszystko powinno być naprawdę bardzo właściwie wyważone.

Korzystajmy z pomocy specjalistów

Jeżeli boimy się, że nie poradzimy sobie sami z tym wszystkim, to z pewnością trzeba wykorzystywać z wsparcia ekspertów, gdyż oni powiedzą nam, jak musimy się zachowywać. A to wszystko odbędzie się z wielkim pożytkiem dla firmy.