Krok po kroku. W jaki sposób rozliczyć PIT przez internet

Ogonki w urzędach pocztowych oraz skarbowych w końcówce kwietnia mogą napędzać strachu. Jest sposób, by je ominąć.

Rozliczenie podatku PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Własne zeznanie fiskalne można złożyć online. Podpowiadamy, jak to uczynić. Ministerstwo Finansów oficjalnie zachęca do rozliczania się drogą elektroniczną. Polacy chętnie korzystają z owej możliwości.

Ażeby rozliczyć się on-line w programie – rozliczeniapit – lub na witrynie rządowej trzeba i odszukać na pasku na górze strony zakładkę „PIT”. Kiedy w nią wejdziemy, z kolumny po lewej stronie selekcjonujemy alternatywę „e-Deklaracje”. W owym dziale klikamy natomiast w „Do pobrania”.

Tu wyświetli się spis wszystkich oprogramowań, jakie powinno się zainstalować na pececie, by rozliczyć się przez internet. Osobom fizycznym najwygodniej skorzystać ze znajdującego się tam programu „e-Deklaracje Desktop”, ponieważ PIT-y, jakie wyślemy za jego pomocą do urzędu, nie będą wymagać elektronicznego podpisu. By program działał dobrze, musimy ściągnąć program Adobe Reader 9.0.0 względnie nowsze.

podatki

Źródło: pixabay.com

Przez internet możemy złożyć formularze: PiT-28, PiT 36, PiT-36L, PiT-38, PiT-19a. W programie „e-Deklaracje Desktop” trzeba zatem wyselekcjonować należyty druk oraz dokładnie go wypełnić. Jeżeli będziemy już gotowi do wysłania deklaracji do urzędu, należy je podpisać. Aby tego dokonać, powinno się napisać kwotę przychodu wykazanego w PIT-cie za przeszły rok – przejdź.

Celowe będą też, oczywiście, imię a także nazwisko, data urodzenia jak też tzw. identyfikator podatkowy, którym będzie nasz PESEL, jednak tylko w wypadku osób fizycznych, jakie nie prowadzą firmy. Po wysłaniu e-PIT-a nieodzowne jest zachowanie UPO innymi słowy Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Ono potwierdza, że dostarczyliśmy e-PIT-a na czas.