W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim bezrobocie jest stosunkowo wysokie, najczęściej propozycje pracy są nieciekawe i nisko płatne

W ostatniej dekadzie wielu Polaków, zarówno młodych, jak osób z doświadczeniem zawodowym podjęło decyzję o wyjeździe za granicę, aby poszukać lepszych warunków życia. Niejeden wierzy, że nawet gorsza praca, ale za lepsze pieniądze da im poczucie bytowego bezpieczeństwa.

praca

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Wyjazd w poszukiwaniu bardziej godziwego zarobku jest powszechna w wielu państwach Europy. Polacy najczęściej wyjeżdżają do Anglii i Niemiec. Jest to zrozumiałe, ponieważ kraje te są na tle Polski niezwykle bogate i standard życia jest o wiele lepszy.

W małych miejscowościach jest niezwykle ciężko dostać dobrą pracę. Płace są niewielkie i często stanowiska pracy dostaje się trochę po koleżeńsku. Ciężką sytuację mają osoby, które nie mają licznych kontaktów i muszą przeglądać oferty jedynie przez urząd pracy lub internet.

Nierzadko zdarza się, że ogłoszenia takie mają charakter fikcyjny, a wybiera się osoby wcześniej polecone. W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim, gdzie bezrobocie jest całkiem wysokie na tle innych regionów, najczęściej oferty pracy są nieciekawe i nieopłacalne. Przykładowo po wpisaniu frazy “praca Chełm” znajdujemy oferty typu roznoszenie ulotek, sprzedawca w sklepie, sprzątaczka, a lepsze propozycje pojawiają się bardzo sporadycznie. Oprócz tego należy zauważyć, że na tego typu oferty od razu zgłasza się mnóstwo osób, które chcą znaleźć lepszą pracę.

praca

W małych miejscowościach na ogół nie znajdują się duże fabryki. Także siedziby większych firm lokowane są w dużych miastach. Niekiedy zdarza się, że w okolicy znajduje się jest jakiś zakład, ale na ogół stanowiska pracy są tam już zajęte. W Stalowej Woli sporą rolę w napędzaniu gospodarki ogrywa huta oraz elektrownia. W ostatnich dwudziestu latach powstało także wiele przedsiębiorstw, głównie handlowych. W mieście produkuje się maszyny budowlane oraz sprzęt dla wojska. Na terenie regionu produkuje się ponadto liczne wyroby metalowe dla przemysłu, produkty z plastiku oraz odlewy aluminiowe.
Mimo to bezrobocie jest dwa procent wyższe niż średnia krajowa.

Dalsza część