Menedżer – kompan czy dyktator, a więc o dylematach zarządzania zespołem

Kierownicze stanowisko wymaga głównie umiejętności zarządzania zespołem. Przydzielenie pojedynczym pracownikom wyznaczonych zadań pomaga efektywnie realizować wyznaczone cele.

firma - pejzaż

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry dowódca powinien znać swych pracowników, by wiedzieć, w jaki sposób dobrze ich zmotywować, w jakich dziedzinach zapewnić rozwój. Musi on poznać zarówno już posiadane umiejętności, a również cechy charakteru, aby móc ocenić, czy ktoś jest ambitny oraz chce rozwijać się. Takiej jednostce możemy bowiem zlecić nowe obowiązki oraz wyzwania – będzie to odpowiednie tak dla firmy, jak też dla pracownika, który będzie się czuł wyróżniony. Powinien udzielać wsparcia, lecz być także wymagającym oraz przede wszystkim konsekwentnym. W tej sytuacji idealne będzie znalezienie złotego środka.

Światło diodowe

Autor: LARS
Źródło: LARS
Serwis zumi w urządzniach moblinych

Autor: Zumi
Źródło: http://www.zumi.pl
Bycie świetnym menedżerem nie jest łatwym obowiązkiem, bo ciężko być tak przyjacielem, jak również dyktatorem. Zarządzanie ludźmi nastręcza cech, jakie pozwolą z jednej strony na okazanie empatii a także dobrego serca, natomiast z drugiej strony konsekwencji oraz rygoru. Ich zestawienie, choć może zdawać się trudne, zazwyczaj jest kluczem do szczęścia. Kierownik zespołu nie może wahać się, musi mieć poczucie własnej wartości i nie wdawać się w dysputy z pracobiorcą, który kwestionuje jego zdanie.

Musi egzekwować od swego zespołu wykonywanie zleconych obowiązków, dawać rady pozwalające na jego prawidłowe wykonanie oraz jasno wyrażać swe opinie, oceniając nie osoby, tylko sposoby ich działania. Umiejętność planowania to też cecha niezbędna do organizacji pracy zespołu.