Praca fizyczna – czy dla każdego?

Czy i jak bardzo praca fizyczna jest potrzebna w codziennym życiu?
Praca fizyczna należy do jednych z najpopularniejszych rodzajów zatrudnienia. Osoby wykonujące proste czynności takie, jak sprzątanie są potrzebne przecież nie tylko w ośrodkach użyteczności publicznej, jak szpitale czy sklepy, ale także w każdym wyspecjalizowanym biurze czy na uczelni wyższej. Praca fizyczna jako pojęcie obejmuje bardzo wiele rodzajów wykonywanej pracy – począwszy od zatrudnienia jako sprzątaczka a skończywszy na odśnieżaniu chodników w zimie.

Wymaga ona zwykle dobrej kondycji fizycznej i odporności na warunki atmosferyczne. Na przykład pracownicy budowlani, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, spędzają większość czasu podczas pracy na zewnątrz.
budowa
Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym wiele osób uważa, że praca fizyczna należy do jednych z najcięższych zadań. Do tego typu zatrudnienia zaliczamy także między innymi pracę górnika czy mechanika samochodowego. Oprócz specjalnego przygotowania zawodowego wykonywanie pracy fizycznej wymaga często także na przykład sprytu i szybkości. Pozwala to na zwiększenie wyników pracy. Chociaż wiele osób wykazuje lekceważący stosunek do ludzi pracujących fizycznie to należy pamiętać, że bez takiej działalności trudno byłoby funkcjonować. Praca fizyczna nie cieszy się popularnością również ze względu na dość niskie płace. Trzeba jednak pamiętać, że niejednokrotnie odśnieżanie chodników zimą czy praca jako kucharka jest o wiele trudniejszym zadaniem niż praca na przykład w administracji. Wymaga ono przezwyciężania własnych słabości a warunki atmosferyczne mogą znacząco utrudnić wykonywane zadanie. Zobacz oferty.

Dlatego też uważam, że powinno się darzyć szacunkiem osoby wykonujące proste prace fizyczne. Ktoś, kto nie ukończył studiów wyższych nie musi przecież być gorszy od osoby z doktoratem. Często wręcz przeciwnie – absolwenci wyższych uczelni nie mogąc znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie interesują się pracą fizyczną, która umożliwia im na zarobienie pewnych pieniędzy i dalsze poszukiwanie innego zatrudnienia.